Η ΚΛΙΝΙΚΗ

Η Οδοντιατρική Κλινική
του EUC

Για τους/τις ασθενείς ισχύουν μειωμένες αμοιβές θεραπείας που καλύπτουν το λειτουργικό κόστος και τις υπηρεσίες της Οδοντιατρικής Κλινικής. Η Οδοντιατρική Κλινική παρέχει ολοκληρωμένη και ποιοτική οδοντιατρική περίθαλψη, από απλή έως εξειδικευμένη, σε έναν υπερσύγχρονο χώρο με άρτια καταρτισμένο και πολύγλωσσο επιστημονικό προσωπικό.

Ο πρωταρχικός ρόλος της Οδοντιατρικής Κλινικής του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου είναι η άρτια εκπαίδευση των φοιτητών Οδοντιατρικής, ώστε αυτοί/αυτές να γίνουν εξαιρετικά καταρτισμένοι/ες οδοντίατροι με βασικές δεξιότητες και κλινικές ικανότητες.

Η στοματική φροντίδα που παρέχεται από τους/τις φοιτητές/φοιτήτριες Οδοντιατρικής του πανεπιστημίου μας πραγματοποιείται υπό την επίβλεψη, καθοδήγηση και ευθύνη ιδιαίτερα έμπειρων οδοντιάτρων, κατόχων οδοντιατρικών ειδικοτήτων με μεταπτυχιακούς τίτλους οδοντιατρικών εξειδικεύσεων και καθηγητών πανεπιστημίου. Με αυτόν τον τρόπο, οι ασθενείς μας λαμβάνουν οδοντιατρική φροντίδα υψηλής ποιότητας, ενώ οι φοιτητές μας αποκτούν ουσιαστική πρακτική εμπειρία σε ένα ιδανικό περιβάλλον μάθησης.

ΤΜΗΜΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ

Η αποστολή του Τμήματος Οδοντιατρικής του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου είναι να εκπαιδεύσει τους αυριανούς πρωτοπόρους οδοντιάτρους και να συμβάλει στη βελτίωση της στοματικής υγεία της τοπικής κοινότητας, παρέχοντας τα υψηλότερα πρότυπα οδοντιατρικής εκπαίδευσης και κλινικής φροντίδας.

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο
Κύπρου

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι ένα από τα πιο σημαντικά πανεπιστημιακά και ερευνητικά κέντρα της Νότιας Ευρώπης και έχει ταυτιστεί με την ποιοτική εκπαίδευση, την καινοτομία υψηλής τεχνολογίας, τη διασύνδεση του με τη βιομηχανία και την κοινωνία. Ανήκει στον διεθνή οργανισμό Galileo Global Education, τον μεγαλύτερο όμιλο πανεπιστημιακής εκπαίδευσης στην Ευρώπη με ένα δίκτυο 32 ιδρυμάτων σε 10 χώρες. Η ετήσια κατάταξη των Times Higher Education Impact Rankings 2021 κατέταξε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου ανάμεσα στα κορυφαία 201+ πανεπιστήμια του κόσμου σε τρεις βασικούς τομείς: Καινοτομία, Επιχειρηματικότητα και Υποδομές, Δράσεις για την Κλιματική Αλλαγή και Αξιοπρεπή Εργασία και Οικονομική Ανάπτυξη.

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου με την ίδρυση της πιο προηγμένης Ιατρικής Σχολής στην Κύπρο και την έναρξη του μοναδικού προγράμματος Οδοντιατρικής στην Κύπρο, έχει πλέον καθιερωθεί ως ένα ολοκληρωμένο ακαδημαϊκό κέντρο Επιστήμων Υγείας και Ιατρικής. Συγκριτικό πλεονέκτημα του πανεπιστήμιου η παροχή της πιο ολοκληρωμένης δέσμης σπουδών στους τομείς Ιατρικής, Οδοντιατρικής, Επιστημών Υγείας και Επιστημών Ζωής στην Κύπρο με 23 προγράμματα σπουδών.

Τηλέφωνο

(+357) 22559621